0312 472 72 73   info@korucam.com.tr
DENEME
Frederick Law Olmsted

Frederick Law Olmsted

Frederick Law Olmsted peyzaj mimarlığı mesleğinin isim babası olup, özellikle Amerika’daki bir çok ünlü kent planlarında karar verici ve yönlendirici bir rol oynamıştır.

Frederick Law Olmsted 26 Nisan 1822 tarihinde Connecticut eyaleti Hartford şehrinde doğmuştur Babası John Olmsted başarılı bir tüccardır. Aynı zamanda babasının doğaya olan yoğun ilgisi oğlu üzerinde hayatı boyunca onu yönlendirecek bir etki bırakmıştır. Frederick Law Olmsted’in John Hull adında kendinden küçük bir kardeşi vardır. Anneleri Charlotte, Frederick Law Olmsted henüz 4 yaşında iken hayatını kaybetmiştir. Bunun üzerine babası 1827 yılında Mary Ann Bull ile evlenmiştir .

Frederick Law Olmsted’in tasarım ilkeleri

Frederick Law Olmsted tasarımlarını gerçekleştirirken tıpkı hayat tarzı gibi bazı ilkeler edinmiş ve bu ilkelere göre tasarımlarını gerçekleştirmiştir. Olmsted’in tasarım ilkeleri daha iyi anlayabilmek için öncelikle özümsediği aşağıda açıklanan iki yaklaşımını kavramak önem taşımaktadır.

1. Pastoral Yaklaşım

Frederick Law Olmsted “pastoral” olarak isimlendirdiği, ancak daha çok “estetik” olarak tanımlanan yaklaşımla gerçekleştirdiği tasarımları doğanın sakin ve insan ruhunu iyileştiren yönlerini ortaya çıkartmayı hedeflemiştir. Pastoral tarz onun park tasarımlarının temelinde yatan yaklaşımdır ve buna göre rekreasyon aktif bir süreç 15 değil, bilinçaltında bir insanı rahatlatan süreç olarak tanımlanmıştır. Frederick Law Olmsted'e göre bir parkın en önemli işlevi “aynı müzik gibi kelimelerle anlatımı çok güç bir etkiyi insanların bilinç altında yaratması”dır. Bu tasarımları geniş yeşil alanlar ağaç kümeleri ile bölünmüştür. “Detayın uzaklaştıkça azalması” ilkesine uygun olarak ağaçların ve çalıların sınırlara yakın konumlarda daha dağınık yerleştirilmesi park sınırlarını belirsizleştirici etki yaratmıştır. Başka yerlerde bu detay ve belirsizlik etkisi bitkilerin sudaki yansımaları ile sağlanmıştır. Frederick Law Olmsted için pastoral tarz İngiltere'de gözlemlediği ve “yeşil, ıslak, parlak ve muhteşem” olarak tanımladığı alanları çağrıştırmıştır

2. Resimsi Yaklaşım

 Frederick Law Olmsted “resimsi” yaklaşımı kullandığı zaman yakın aralıklı ögelerde “ışık ve gölgenin kaynaşımını” kullanarak doğanın gizemli bolluğunu ortaya çıkartmaya çalışmıştır. Bu gizemli doğayı canlandırmak için renk ve dokuları farklı bitkileri kaynaştırarak ışık ve gölgede çeşitlilik yaratmıştır. Aynı zamanda doğal koşullarda görülmeyecek bir yoğunluk yaratmak için bitkilendirme yoğunluğunu yüksek tutmuştur. Bitkilendirmede yer örtücü, çalı ve ağaç katmanlarına ek olarak kış aylarında bile dokuyu bir miktar koruyabilmek için ağaçları saran bitkiler de kullanmıştır


« Önceki kayıt Sonraki kayıt »

E-POSTA BÜLTENİ
COPYRIGHT © KORUÇAM A.Ş TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
Web Tasarım ve Programlama : Kızılay Web Tasarım | Ankara Sosyal Medya