Beton Parke Neden Önemlidir? 29MAY
Beton Parke Neden Önemlidir?

Parke yol inşası Roma döneminden itabaren kullanılan bir üst-yapı çeşididir.


Hidro-karbon içeren bağlayıcıların (asfalt, katran, vb.) kullanılmasından önce taş parke ile kaplama uygulamaları, en dayanıklı, en temiz ve dahi tekerlek kullanımı için elverişli bir alan oluşturma bakımından o dönemde tek uygun çözüm olmuştur. Daha önceleri, oldukça iri taşların yol yüzeylerini kaplama aracı olarak döşenmesi ile oluşturulan yollar daha sonralarda yüzey alanının düzgünlüğünün de önemli olması ile daha düzgün şekilli üst yüzeye sahip taşlar kullanılarak kaplanmaya başlamıştır.

 

Türkiye'de yaygın olarak bilinen “Arnavut Kaldırımı” olarak adlandırılan bu şekildeki kaplamalı yollara, halen birçok yerde rastlamak olasıdır. 


Zaman içinde estetiğin ve düzgünlüğün daha fazla istenmesinin bir sonucu olarak, belirli bir özel isçilik gerektiren daha şekil bakımından düzgün boyutlu doğal taşlardan üretilen parke taşları kullanılmaya başlamıştır. Fakat doğal kaynaklardan sağlanan taş parkelerin üretim işçiliğinin giderek yoğunlaşan talep karsısında uzun zaman alması ve yüksek maliyete ulaşması taş parke kaplamaların üstün özelliklerini taşıyan prefabrike parke yol malzemelerinin araştırılması için gerekçe oluşturmuş ve buna ortam sağlamıştır.

Birbirine kenetlenmiş rijit parçalardan oluşması nedeni ile rijit kaplama kategorisine yaklaşan prefabrike beton parkeleri buna karşılık alttaki tabakalara dokunma yüzeyleri sayesinde yükü bu tabakalara iletme yönüyle elastik davranış göstererk ve esneyen kaplama niteliği de gösterebilmektedir. Bu nedenle kilitli beton parke kaplamalara, bazen asfalt bazen de beton kaplamaya yaklaşma nedeni ile rijit ve esnek kaplamalar arasında bir yer vermek olasıdır.


Dış mekanların en çok kullanılan parke taşı olan Beton Parke Taşı, alışılmış biçimiyle
dış zeminlerin vazgeçilmez döşeme taşı olarak kendini ispat etmiştir. Bir çok toplu konut
çevre düzenlemelerinde rahatlıkla kullanılan ve her türlü mimariye uyum gösteren Beton Parke Taşı, sağlam olmasının yanında dekoratif olarak güzel görünümüyle de ihtiyacınıza en iyi ve en ucuz şekilde cevap verebilmektedir. Özellikle şehir içi yol ve trotuar kaplamalarında, sanayi alan ve yollarında, araç park alanlarında, ticari merkezlerde, fabrika çevreleri gibi yoğun bir çalışma skalasına maruz kalan alanlarda yıllarca zarar görmeden kullanılabilen Beton Parke Taşı, muhtelif renk seçenekleri sayesinde mekanlara kolaylıkla uyum sağlamaktadır.

Teklif Al

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için e-posta, telefon veya iletişim formumuz aracılığı ile rahatlıkla irtibat sağlayabilirsiniz.