Çim Nasıl Ekilir? 29MAY
Çim Nasıl Ekilir?

Havaların ısınmasıyla bahçeli evlerin keyfi daha da artmaya başladı, özellikle yemyeşil çimlere bakarak kahvaltı etme şansına sahipseniz gününüzün kötü geçmesi imkansız. Ancak o çimleri yemyeşil ve sağlıklı tutmak da biraz zordur. Peki çim nasıl ekilir, nasıl bakılır derseniz bu yazıda sorularınızın cevaplarını bulacak ve aşama aşama çim ekimini öğreneceksiniz.

1. Çim Seçimi Nasıl Yapılır?
Çim seçimi 2 faktöre göre yapılır :
– Kullanım Amacı
a) Spor Alan Çimi : Yoğun kullanımlar için uygundur. Çiğnenmeye karşı dayanıklıdır.
b) İngiliz Çimi : Estetiktir.
c) Rustik Çim : Her tür toprak için uygundur.
– Çevre:
a) Gölge Alan Çimi : Az güneş alan, nemli bölgelerde kullanılır.
b) Kurak Alan Çimi : Yoğun güneş alan bölgelerde idealdir.

2. Ön Hazırlık
Gerekli Araçlar
Yabani ot temizleme için püskürtücü
Sulama kabı
a) Ekim yapılacak alanı temizleyin : Tercihen, 3 hafta içinde yeniden ekim yapılmasına imkan veren, glifosat bazlı bir yabani ot temizleyici (herbisit) kullanın.
b) Gübreleme ile toprağı besleyin : Sonbaharda ve ilkbaharda uygun gübreleri kullanın.
3. Toprağın Hazırlanması:
Toprağın hazırlanması, çim ekiminden bir hafta önce olmak koşuluyla, yılın her anı yapılabilir.
Gerekli Araçlar
Kürek
Çatal bel küreği
Bel küreği
Tırmık
Dörtlü el kazıyıcı
Rulo
El arabası
Pulluk
1. Bel küreği veya pulluk kullanarak toprağı 20 cm derinliğe kadar belleyin.
2. Tırmık yardımıyla toprağı düzeltin, topakları dağıtın, yabancı maddeleri temizleyin.
3. Kürek kullanarak toprak seviyesini eşitleyin (taşları temizleyin, çukurları doldurun)
4. Rulo ile toprağı sıkıştırın.
5. Kalan taşları temizleyin.
6. Tekrar tırmık yardımıyla toprağın yüzeyini düzeltin.
Bu işlemleri birkaç kere tekrarlayın. Yüzeyde 2 – 3 cmlik ince toprak katmanı olması çok önemlidir. Ekim sırasında mükemmel sonuç almak için, bu düzeltme işlemi özenle yapılmalıdır. Toprağı hazırlama işlemleri güneşli bir günde ve kuru toprak üzerinde yapılmalıdır. Eğer otomatik sulama sistemi döşenecekse, bu işlem toprak düzeltme işleminden önce yapılmalıdır.
4. Çim Ekimi
Tohum serpme işlemi toprak kuruyken yapılmalıdır. Yağmurlu veya rüzgarlı havalarda tohum serpmeyin. Tohum serpme işlemi sırasında sırtınızı rüzgara verin.
Gerekli Araçlar
Tırmık
Dörtlü el kazıyıcı
Rulo
Gübre serpme
Tohum serpme
a) Ekim Tarihleri : Kuzeyde, Nisan, Mayıs, Eylül ayları ekim yapmak için uygun aylardır. Mart, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında ise ancak hava şartları uygun olduğu takdirde ekim yapılabilir. Diğer aylar ekim yapmaya uygun değildir.
Güneyde, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim, Kasım ayları ekim için uygun aylardır. Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında ise ancak hava şartları uygun olduğu takdirde ekim yapılabilir. Diğer aylar ekim yapmaya uygun değildir.
b) Tohum miktarı : m²ye 30 – 40 gr arası tohum gerekir.
c) Ekim Yöntemi : Tohumları karıştırın. Tohumların yarısını bir yöne, kalan yarısını ise diğer yöne doğru yürüyerek serpin. Bir geçtiğiniz yerden bir daha geçmemek için ekim yapılacak alanı parsellere bölün. Çim ekilecek alanın kenarlarına daha fazla tohum serperek, çim alanın sınırlarını belirginleştirin. Tırmık yardımıyla, tohumların üzerini hafifçe toprakla kapatın (1 cmden az). Bunu yaparken , tohumları bir araya toplamamaya özen gösterin. Tohumların üzerini ince elenmiş toprakla kapatın. Tohumların toprakla tam olarak temasını sağlamak için kuru toprak zemini rulo yardımıyla iyice sıkıştırın. Kuraklık zamanında, hafif yağmurlama ile sulayarak, toprağı 5 cm derinliğe ulaşacak şekilde nemli tutun.

Teklif Al

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için e-posta, telefon veya iletişim formumuz aracılığı ile rahatlıkla irtibat sağlayabilirsiniz.