Bahçenin Sırları 29MAY
Bahçenin Sırları

Bahçe tasarımı dünya genelindeki canlı ve cansız materyallerin farklılıkları kadar, toplumların gelenek-görenek ve dini inançlarıyla da çeşitlilik kazanmıştır. Hayalinizdeki bahçenin tasarımı içinse öncelikle düzenleme yapmanız gerekmektedir. Düzenleme kroki, bölümlendirme ve metraj işlemlerinden oluşmaktadır. Kroki bahçenizi tepeden kuş bakışı kağıt üzerinde görüp, genel düzenlemeyi daha kolay yapmanızı sağlayacaktır. Ardından tasarım aşamasına geldiğinizde krokiye, bahçedeki mevcut ağaçları, evinizi ve bahçedeki diğer yapıları da (havuz,merdiven,depo vb) yerleştirmeniz gerekmektedir. Önemli konulardan biride gizlenmesini istediğiniz alanları ya da gürültülü yerleri kroki üzerinde işaretlemenizdir. Bu alanlarda istemediğiniz yerleri kapamak ve sesleri kesmek için bitkisel(boylu herdem yeşil ağaç vb) ya da yapısal perdeleme yapmak ihtiyacıda tasarımınızın bir parçası olacaktır. Krokide bütün bunları belirttikten sonra hayalinizdeki ideal bahçe için peyzaj düzenlemesine başlayabilirsiniz.


Doğru bir kroki çıkardıktan sonra öncelikle bahçenizi alanlara bölmelisiniz. Tüm alanınızı bölerek doğru gölge ve güneş alanları oluşturmanız gerekir. Özellikle kavurucu yaz günlerinde gölgenin ne kadar önemli olduğu tartışılmaz bir konudur. Mesela eğer çocuklarınız varsa başlarına güneş geçmemesi için onlara bahçenizde belirlediğiniz oyun alanına büyükçe herdem yeşil bir ağaç dikmek oldukça işe yarayacaktır. Hatta bu büyük ağacın formu uygunsa çocuklarınıza ağacın üstünde ahşaptan bir oyun alanı tasarlamanız bile mümkün olabilir.

Teklif Al

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için e-posta, telefon veya iletişim formumuz aracılığı ile rahatlıkla irtibat sağlayabilirsiniz.